Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajta královská (Python regius) je menší had z čeledi hroznýšovitých. Tato krajta má nejen hezké zbarvení, ale jen občas se najde jedinec, který by byl kousavý ale to se stane málokdy. Dorůstá maximální velikosti 1,2metrů až 1.3metrů se štestím 1,6metrů.Nepatří tedy k velkým druhům.

 

Rozšíření

Krajta královská obývá pobřeží západní Afriky a střední Afriku od Senegalu na západě po Súdán a Ugandu na východě.

 

Popis

Má malou hlavu výrazně oddělenou od zavalitého těla s nápadně krátkým ocasem. Zbarvena je hnědě se žlutými až bělavými skvrnami. Přes spánky se táhne po obou stranách úzký, žlutý pruh od tlamy až po krk. Pod tímto pruhem je tmavší pruh, který sahá až ke koutkům tlamy. Břišní strana je žlutě krémová. Kresba krajt královských na bocích často připomíná tvary malých lebek, a je u každého jedince velice variabilní. Existuje také mnoho barevných odchylek a variant, ať již jsou to albinotičtí, či xantoričtí jedinci, nebo s úplně odlišnou základní kresbou.V nebezpečí se stáčí do pevné koule s hlavou uvnitř,proto se jí v angličtině říká ball python, ale toto chování v dospělosti zcela vymizí;).Krajta Královská se dožívá 30ti let.

 

Chov v teráriu

Had dává přednost teplotám mezi 26 - 32 °C. Měl by však mít možnost až 35 °C pod světlem a cca 23 °C na nejchladnějším místě v teráriu (u nádrže s vodou). Tento druh je aktivnější více po setmění, než ve dne. Tyto krajty někdy přijímají potravu nepravidelně, nebývá výjimkou ani půlroční hladovění. Zvířata importovaná z přírody bývají napadena parazity. K chovu stačí terárium o rozměrech 100 x 60 x 60 cm s větví na šplhání a nádrží s vodou. Nádrž by měla být větší - jednak aby udržovala potřebnou vlhkost v teráriu a dále, aby se krajta mohla koupat.(Krajta královská se moc ale nekoupe, Já osobně jsem jí neviděl nikdy se koupat. Rozlišení pohlaví je problematické, nejpřesnější je palpování nebo zavádění sondy, které provádí odborník. Laik může rozlišovat samce a samici podle vzhledu ocásku. (Samice - ocásek za kloakou je kratší a přechod z těla na ocásek je zřetelnější. Samec - ocásek je delší a přechod do něj není tak zřetelný, protože má v přechodu uloženy hemipenisy.) Určení pohlaví touto metodou není 100%.

 

Rozmnožování

Krajta královská je, tak jako všechny krajty, vejcorodá. Samice klade 6 - 8 poměrně velkých vajec, měřících cca 7 x 5 cm. Vejce klade zpravidla v noci. Samice na vejcích leží až do vylíhnutí, tj. zhruba kolem 100 dní. Mláďatům je většinou potřeba pomoci opatrným nastřižením vajec.

Pro úspěšné rozmnožení je nutné dodržet tzv. období dešťů (zhruba od března do listopadu, podle areálu výskytu. ) a období sucha po zbytek roku. Po vylíhnutí měří mezi 23 až 43 cm.

 

Potrava

Zhruba po týdnu, po prvním svléknutí začínají krajty přijímat potravu - vhodné jsou již osamostatněné, malé, osrstěné myšky. Dospělí jedinci loví myši, křečky, nebo menší potkany.

Krajta královská má velice dekorativní zbarvení, manipulace s ním je snadná, nekouše a navíc nedorůstá značných velikostí. Mezi hroznýši a krajtami není mnoho druhů, které by se tak dobře hodily do menších bytových terárií. Pro chov této krajty není třeba povolení a je velmi vhodná pro chov v bytových teráriích.

Krajta královská je zahrnuta v příloze CITES II. Registrační povinnosti nepodléhá.